MascomaMan Triathlon Sprint Age Groups

col01 col02 col03 col04 col06 col08 col10 col12 col14 col15
Mascoma2
Age Group Results
July 27, 2013
Results By Back 40 Timing Back 40 Timing and Event Managment    www.back40timing.com
Female Open Winners
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 4 Meghan Skidmore 29 7:51.7 0:45.8 36:45.3 3:31.0 22:41.0 1:11:35.0
2 18 AnnMarie Stearns 41 9:08.9 0:46.9 46:40.4 0:36.5 25:02.3 1:22:15.3
3 19 Danielle Keaney 41 7:13.9 1:01.3 49:01.3 0:37.8 24:29.0 1:22:23.5
Female 14 and under
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 85 Emily Favreau 14 7:09.4 1:50.8 1:00:58.8 0:52.9 30:27.8 1:41:19.9
Female 15 to 19
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 112 Sarina Shah 18 9:36.1 2:48.5 1:04:42.8 2:12.9 33:54.8 1:53:15.3
2 123 Mary McNeil 15 13:03.1 1:28.5 1:09:56.8 2:15.3 35:32.8 2:02:16.6
Female 20 to 24
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 56 Jacquelyn Pierce 24 12:08.9 2:03.4 54:27.9 0:59.9 23:26.3 1:33:06.5
2 64 Sarah Kelso 23 7:28.2 1:05.6 55:53.0 1:00.4 29:13.1 1:34:40.5
3 82 Ashleigh King 24 9:08.5 1:50.6 59:18.3 1:45.4 28:54.6 1:40:57.6
4 106 Michelle McNeil 20 10:08.5 1:40.2 1:00:13.9 2:32.0 34:40.5 1:49:15.3
5 111 Jane Tighe 22 7:19.8 2:54.3 1:07:11.5 1:11.0 34:08.0 1:52:44.9
6 116 Maura Houghton 23 7:45.4 3:00.2 1:12:24.4 1:14.2 35:05.4 1:59:29.7
7 117 Ruby Hoose 23 11:27.0 2:51.6 1:14:37.1 2:29.1 28:51.6 2:00:16.6
8 124 Christina Stone 24 8:17.3 2:48.3 1:14:59.8 0:36.8 37:39.3 2:04:21.6
9 132 Sarah Vlachos 23 10:50.7 1:53.7 1:14:31.1 1:19.0 41:23.1 2:09:57.8
10 138 Bianca Rodriguez 24 14:01.6 2:29.5 1:22:39.3 0:56.7 47:16.4 2:27:23.7
11 140 Soniya Shah 20 9:55.9 3:37.8 1:26:04.5 2:30.4 50:34.4 2:32:43.1
Female 25 to 29
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 63 Samantha Connell 25 9:09.0 2:51.6 55:03.7 1:54.0 25:34.6 1:34:33.0
2 76 Lisa McNeil 26 12:55.0 1:21.6 57:19.1 1:29.9 26:18.5 1:39:24.3
3 87 Christina Beadle 28 9:59.2 1:10.8 57:45.6 0:25.3 33:03.5 1:42:24.6
Female 30 to 34
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 103 Megan Meinking 30 11:50.2 2:56.0 59:43.9 1:49.6 31:52.7 1:48:12.6
2 109 Alexa Cooper 31 11:16.9 3:21.3 1:00:39.0 2:32.3 32:15.0 1:50:04.7
3 134 Hannah Hoose 30 12:02.8 2:06.6 1:20:16.0 0:42.3 37:35.4 2:12:43.3
4 136 Angela Blake 32 12:48.8 2:06.3 1:27:50.5 0:51.6 40:48.3 2:24:25.7
Female 35 to 39
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 23 Katarina Bruchacova 35 8:51.2 1:24.9 50:04.5 0:49.8 23:02.5 1:24:13.0
2 51 Amy Mitson 39 9:38.1 1:47.7 53:47.6 1:08.6 24:52.9 1:31:15.2
3 71 Jennifer Wilhelm 35 8:09.1 1:42.7 58:02.8 0:52.6 28:51.0 1:37:38.4
4 79 Michele Ballard 38 8:42.9 2:09.6 58:38.8 1:04.8 29:57.5 1:40:33.9
5 81 Lauren Berman 36 10:26.3 1:17.5 53:11.3 1:14.7 34:46.0 1:40:55.9
6 84 Tonya Cramer 36 13:08.2 1:31.0 54:14.6 1:45.6 30:39.1 1:41:18.7
7 86 Sarah Poplawski 35 11:55.8 1:20.3 56:48.6 0:57.1 30:31.1 1:41:33.0
Female 40 to 44
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 29 Gwen Logan 43 8:42.7 0:38.7 49:49.6 0:48.9 25:47.1 1:25:47.1
2 38 Sarah Lester 43 8:25.1 1:06.7 49:36.5 0:49.4 28:27.7 1:28:25.6
3 45 Jennifer Abbott 40 8:04.4 0:45.1 53:14.0 0:42.9 27:01.8 1:29:48.5
4 48 Krista Thornton 43 7:27.2 1:14.1 54:22.6 0:59.7 26:44.5 1:30:48.3
5 50 Julie McNamee 41 9:16.5 1:01.1 51:31.2 0:50.5 28:23.9 1:31:03.4
6 53 Sonya Monterose 44 9:21.6 1:04.9 51:46.0 0:36.9 29:28.8 1:32:18.3
7 59 rebecca sherburne 41 10:00.0 0:52.3 53:34.3 0:46.4 28:52.4 1:34:05.6
8 75 Denise Ploof 41 10:49.1 1:44.9 57:00.9 3:20.9 26:28.2 1:39:24.2
9 80 Sara Christian 42 8:51.4 1:14.3 1:00:25.0 1:56.3 28:19.2 1:40:46.4
10 90 Shannon Zardezed 42 9:25.5 1:33.9 58:09.6 1:06.4 32:51.2 1:43:06.7
11 105 Anne MacGlaflin 40 11:30.1 2:14.4 1:00:16.3 2:20.1 32:47.7 1:49:08.8
12 110 Amy Daley 44 10:05.7 2:01.6 1:01:56.6 1:40.1 35:53.4 1:51:37.6
13 125 Odile Clavier 42 11:24.5 1:55.3 1:08:17.7 1:28.6 42:39.3 2:05:45.5
14 128 Kristen Regan 43 9:24.0 2:44.1 1:16:44.3 1:32.0 35:40.8 2:06:05.4
15 131 Bindi Johnson 40 12:09.0 4:02.6 1:18:33.7 1:49.3 32:50.3 2:09:25.1
Female 45 to 49
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 30 Jennifer Miller 47 9:29.9 0:59.6 47:36.3 1:19.0 26:34.0 1:25:58.8
2 47 Carla Chandler 48 9:17.6 1:31.7 52:30.7 1:06.3 25:55.1 1:30:21.5
3 65 Jennifer Duby 45 9:49.7 1:10.4 55:43.9 0:49.2 27:08.5 1:34:41.8
4 74 Ingrid Hagberg 47 9:42.2 1:25.5 55:20.2 1:10.6 31:04.5 1:38:43.3
5 96 Bonnie Henderson 46 12:12.8 2:16.8 1:01:37.7 0:47.2 30:20.0 1:47:14.7
6 120 janet wallace 47 12:41.9 2:50.6 1:06:29.3 1:49.2 37:04.8 2:00:56.0
7 130 Sheridan McCormack 48 12:11.5 2:13.4 1:07:55.6 1:39.3 45:17.6 2:09:17.6
Female 50 to 54
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 61 Janet St.Martin 52 11:04.3 1:21.9 54:25.2 0:47.1 26:38.5 1:34:17.2
2 78 Christine Axten 51 9:19.1 1:09.7 57:36.6 0:51.2 30:40.8 1:39:37.5
3 91 Jean Manning 50 10:31.9 3:05.8 55:46.4 1:26.2 32:29.3 1:43:19.8
4 94 Cindy Jacques 51 10:55.8 2:02.4 57:10.3 1:00.1 35:08.7 1:46:17.6
5 119 Karen Hambleton 50 14:00.3 3:04.0 1:02:53.7 1:19.3 39:19.5 2:00:37.0
6 127 Donna Dixon 53 11:43.6 2:27.9 1:10:00.4 0:45.7 41:02.4 2:06:00.2
7 129 Deb Brown 51 10:57.9 2:36.4 1:07:52.0 2:13.7 42:55.9 2:06:36.1
8 133 Jane Jontz 53 11:58.5 3:37.1 1:11:34.2 2:04.2 42:10.4 2:11:24.5
Female 55 to 59
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 52 Judith Heddy 57 9:16.4 1:35.4 52:15.9 1:13.6 27:17.6 1:31:39.0
2 72 Lisa ODonnell 56 9:21.2 2:37.1 55:41.2 1:44.2 28:26.1 1:37:50.0
3 77 Lorraine McPhillips 58 11:36.4 1:39.4 58:06.2 1:11.4 26:59.1 1:39:32.7
4 88 Celeste Craig 57 9:14.3 1:16.1 55:23.2 0:36.5 36:11.7 1:42:41.9
5 98 Brenda Cann 56 9:53.9 2:41.3 55:23.4 1:45.3 37:49.2 1:47:33.3
6 118 Shoshana Hoose 59 11:25.5 3:28.4 1:11:36.9 1:52.0 32:03.6 2:00:26.6
7 139 Pamela Fitzgerald 59 13:41.3 3:56.2 1:26:41.7 0:55.8 46:40.1 2:31:55.2
Female 60 to 64
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 54 Nancy Thurrell 60 8:10.5 1:17.0 49:24.1 0:41.4 33:06.9 1:32:40.1
2 58 Vicki McCloskey 64 9:13.0 3:14.9 52:18.3 1:09.7 27:29.4 1:33:25.3
3 101 Andrea Halnon 59 11:56.2 2:21.8 59:55.3 1:59.1 31:45.3 1:47:57.8
Male Open Winners
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 1 Gregory Hagley 35 7:16.0 0:22.7 39:44.3 1:52.9 19:04.4 1:08:20.4
2 2 Brian Lavoie 41 7:07.5 0:35.8 40:12.5 2:11.1 19:36.8 1:09:44.0
3 3 Ross McEntarfer 28 7:27.9 0:38.5 38:05.4 3:29.9 21:49.0 1:11:31.0
Male 14 and under
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 83 Eric Favreau 13 9:10.7 2:45.5 58:59.7 2:14.5 27:47.1 1:40:57.6
Male 20 to 24
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 42 Shane O’Neal 22 9:01.6 1:25.3 56:04.0 0:20.2 22:25.9 1:29:17.2
Male 25 to 29
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 8 Massimo Tarulli 28 6:29.0 1:34.4 45:49.6 0:55.8 21:15.1 1:16:04.0
2 10 Cory Gucwa 25 7:36.2 1:03.9 41:49.8 1:57.2 23:55.7 1:16:22.9
3 22 Joshua Lipinski 29 11:58.3 1:43.8 47:58.7 0:41.6 21:35.6 1:23:58.2
4 25 Justin Mazzone 26 8:34.9 1:44.2 49:07.1 1:41.1 23:29.9 1:24:37.3
5 31 Jason Godsell 27 8:04.7 1:35.6 49:59.6 1:11.8 25:08.6 1:26:00.4
6 40 Nicholas Gregory 27 9:37.6 1:51.8 51:47.2 1:36.5 24:12.1 1:29:05.4
7 68 Richard Bolander 29 8:30.3 1:33.2 54:26.2 1:10.2 30:25.0 1:36:05.0
8 108 Shaun Norris 27 10:06.9 1:16.0 1:02:20.6 1:19.7 34:36.5 1:49:39.9
Male 30 to 34
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 26 Jonathan Beckwith 34 8:38.7 1:11.2 49:08.1 0:34.2 25:31.9 1:25:04.2
2 28 Derek Toews 34 8:56.2 1:02.4 49:00.1 0:33.3 25:53.5 1:25:25.7
3 33 Ricky Meinking 30 7:38.8 0:39.6 49:07.2 1:13.6 28:23.6 1:27:02.9
4 34 Jonathan Eck 33 6:20.4 1:34.1 52:50.5 1:19.1 25:10.9 1:27:15.2
5 73 Tom Cooper 30 9:49.5 2:01.5 58:35.6 1:14.5 26:32.5 1:38:13.7
6 92 Michael Vulpis 34 8:58.3 2:10.5 1:00:13.8 1:15.1 31:09.3 1:43:47.2
7 104 Michael Aquino 31 10:17.8 3:48.9 1:00:54.0 2:35.3 31:28.7 1:49:04.9
8 114 David Caba 33 7:25.0 2:50.4 1:09:50.9 1:43.7 32:52.2 1:54:42.3
Male 35 to 39
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 11 Andrew Nisbet 39 7:15.7 1:55.5 42:44.6 2:49.4 22:01.6 1:16:47.0
2 14 Mark Chmielecki 39 7:50.9 0:49.5 44:13.5 2:19.4 23:40.3 1:18:53.7
3 27 Jeffrey Marts 39 8:24.9 1:43.7 50:45.3 0:30.7 23:56.6 1:25:21.3
4 55 Anthony Horton 38 9:05.1 1:01.3 54:28.8 1:24.0 26:45.6 1:32:45.0
5 60 Scott Albert 36 9:02.2 2:44.9 57:18.8 1:35.4 23:31.6 1:34:13.1
6 70 timothy lang 35 10:22.4 1:48.3 53:45.2 3:00.0 28:20.3 1:37:16.3
7 102 Art Link 37 10:10.5 1:47.7 1:02:38.6 0:53.6 32:37.5 1:48:08.1
8 126 Keith Dezan 36 14:48.4 3:16.4 1:07:06.5 0:52.3 39:55.4 2:05:59.3
Male 40 to 44
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 12 Keith Beausoleil 42 6:52.7 1:02.0 42:17.2 1:50.3 24:57.0 1:16:59.3
2 15 David Levesque 44 7:25.2 0:53.9 47:23.7 4:17.0 19:12.1 1:19:12.1
3 16 Paul Rhodes 40 8:23.5 1:16.7 46:16.6 0:55.0 23:03.1 1:19:55.2
4 17 Gary Freed 40 8:32.7 1:31.6 42:07.6 2:31.8 26:16.4 1:21:00.3
5 32 Matt REgan 43 8:03.4 1:09.3 50:54.1 0:37.0 25:45.0 1:26:29.0
6 35 Tyler Bergmeier 42 8:46.4 1:10.5 48:15.6 1:29.3 27:38.3 1:27:20.3
7 39 Marc Barrachin 41 10:26.0 1:18.5 49:29.1 0:30.3 27:07.1 1:28:51.4
8 43 Donnie Williams 42 8:22.4 1:17.8 53:27.7 1:01.0 25:13.2 1:29:22.4
9 44 P. Travis Harker 40 6:31.1 1:56.6 53:44.2 1:21:09.5 1:29:37.3
10 49 Charles Wright 43 7:57.9 0:58.0 55:23.6 1:40.3 24:57.8 1:30:57.8
11 62 Kurt Magnus 44 9:26.3 1:23.4 53:51.4 0:47.7 28:58.1 1:34:27.1
12 69 Todd Johnson 40 10:04.9 2:48.5 55:12.5 1:02.2 27:36.0 1:36:44.4
13 113 Tony Dean 40 13:26.9 2:32.9 1:06:03.6 1:09.0 30:03.9 1:53:16.6
14 135 Christopher Davis 42 17:07.9 1:24.9 1:11:41.9 1:12.9 44:17.2 2:15:45.0
Male 45 to 49
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 6 Thomas Gessner 47 7:46.4 0:41.6 43:23.6 0:44.7 21:20.9 1:13:57.4
2 9 Nathan Simmons 46 7:11.2 1:00.3 44:44.4 0:46.6 22:27.3 1:16:10.0
3 20 Agusti Comabella 45 6:34.2 1:14.3 48:34.7 0:51.6 25:32.9 1:22:48.0
4 36 Edward OToole 45 12:13.0 1:55.6 47:26.9 1:07.7 24:50.6 1:27:33.9
5 37 Scott Woolsey 49 7:24.5 1:11.8 49:36.1 1:06.8 29:04.0 1:28:23.3
6 46 Stefano Sabetti 47 8:38.3 1:57.9 51:16.4 1:12.4 27:13.9 1:30:19.1
7 57 Joseph Jones 46 9:54.3 1:55.0 54:15.3 1:09.7 26:03.2 1:33:17.8
8 66 Gregory Goss 48 10:29.0 1:07.7 54:00.1 0:47.6 28:41.1 1:35:05.6
9 67 Peter Favreau 45 11:02.5 1:29.9 53:26.7 1:11.6 28:10.4 1:35:21.3
10 97 James Hull 45 9:11.4 3:53.8 1:01:36.7 2:32.3 30:01.0 1:47:15.3
11 137 Dhiren Shah 48 9:15.3 3:07.8 1:18:54.5 2:50.4 50:34.8 2:24:43.1
Male 50 to 54
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 5 Clint Dowd 50 7:38.0 0:46.7 42:26.5 0:30.2 22:23.0 1:13:44.6
2 41 Ron Poitras 52 10:19.2 0:59.5 50:16.0 0:49.2 26:42.2 1:29:06.2
3 95 Edward Mccormack 53 10:05.5 3:29.0 59:01.7 3:13.5 31:05.4 1:46:55.2
4 99 Donn Cann 52 9:41.5 2:18.4 59:42.6 1:03.1 34:47.8 1:47:33.6
5 100 Patrick Sheridan 53 11:04.5 2:22.4 56:00.4 2:54.4 35:29.8 1:47:51.7
Male 55 to 59
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 7 Jeff Reed 59 8:26.2 0:27.1 42:19.7 0:44.4 23:24.1 1:15:21.6
2 13 Chuck Landry 57 7:33.6 1:01.6 45:25.9 0:35.4 23:24.5 1:18:01.2
3 21 Dennis Lampman 55 53:21.9 1:32.0 35:55.9 29:02.6 1:23:56.6
4 89 Todd Vreeland 55 10:30.3 2:30.2 57:17.9 1:58.2 30:35.0 1:42:51.8
Male 60 to 64
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 24 Michael Libuda 64 8:05.7 1:22.6 49:20.9 0:41.1 24:58.6 1:24:29.1
2 115 Kees Kops 61 12:22.5 5:05.0 59:05.9 2:01.1 36:22.9 1:54:57.6
3 121 Barry Lewin 62 13:03.2 2:29.2 1:02:47.8 1:57.0 40:58.2 2:01:15.7
4 122 Philip Milio 64 11:34.3 3:32.2 1:09:13.7 1:17.2 35:48.5 2:01:26.1
Male 65 and over
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 93 Paul Gardent 67 10:04.6 3:34.9 1:03:46.2 1:11.8 26:51.4 1:45:29.1
2 107 William LaBarge 65 11:08.7 1:42.4 1:00:10.6 1:28.5 34:46.0 1:49:16.3
email

Comments are closed.