MascomaMan Triathlon Half Iron Age Groups

Mascoma2
Age Group Results
July 27, 2013
Results By Back 40 Timing Back 40 Timing and Event Managment    www.back40timing.com
Female Open Winners
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 1 Sarah Kelly 34 27:03.6 1:27.7 2:42:03.6 1:45.0 1:33:03.6 4:45:23.6
2 4 Laura Kloepper 30 27:29.3 0:55.1 2:49:21.6 0:48.7 1:45:20.9 5:03:55.7
3 4 Lee Moynihan 35 35:10.5 1:33.2 2:59:01.7 1:08.6 1:39:19.7 5:16:13.8
4 7 Caroline Lamothe 42 27:58.7 2:01.4 3:03:44.3 1:12.4 1:44:54.9 5:19:51.8
5 6 Rachel Wasserman 31 27:56.9 1:46.0 2:59:38.3 1:31.6 1:52:17.0 5:23:09.9
6 2 Stephanie Bond 22 41:16.3 3:19.9 4:41:23.7 5:26:00.0
7 11 Blaine Wilkes 40 36:50.3 2:20.3 2:59:33.2 1:18.0 1:49:36.9 5:29:38.9
8 16 Jennifer Marts 40 34:14.0 1:12.3 2:57:18.3 1:32.9 2:03:50.3 5:38:07.9
9 6 Laura Fries 25 26:54.7 2:47.0 3:20:27.1 0:58.5 1:50:15.2 5:41:22.7
10 7 Emily Unger 24 38:18.4 2:57.2 2:59:58.6 1:56.7 1:58:56.2 5:42:07.3
11 10 Joy Dubin Grossman 49 40:23.7 2:20.3 3:15:42.3 3:15.5 2:00:58.0 6:02:40.0
12 11 Trish Cundiff 48 31:39.3 0:35.1 3:20:46.3 0:43.1 2:11:33.9 6:05:17.8
13 12 Lynn Whitcomb 44 39:03.5 1:38.3 3:20:15.8 1:33.6 2:04:51.0 6:07:22.4
14 11 Laura Jansen 32 43:24.9 3:59.9 3:20:34.9 3:41.3 1:58:33.0 6:10:14.1
15 8 Beth Harrison 56 35:46.5 2:10.5 3:27:39.4 2:49.4 2:14:34.0 6:23:00.0
16 11 Kathleen Jaworski 50 41:48.7 2:29.3 5:59:16.4 6:43:34.5
17 13 Mimi Satter 63 33:03.1 2:22.8 3:33:58.0 1:24.6 2:38:22.8 6:49:11.6
Female 25 to 29
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 8 Nathalie Giguere 27 36:45.8 2:37.6 3:19:00.0 1:26.2 1:49:52.5 5:49:42.3
2 9 Camille Prevost 28 37:18.9 1:32.3 3:09:54.8 1:46.6 2:07:20.0 5:57:52.7
3 10 Rebecca Wolf 29 33:31.7 1:51.4 3:35:38.9 1:26.3 2:02:04.5 6:14:32.9
4 12 meghan mcclorey 25 40:17.1 2:10.2 3:18:56.6 2:04.4 2:18:21.6 6:21:50.0
5 13 Laura Scaduto 26 40:13.6 3:06.1 5:39:40.1 6:23:00.0
6 16 Rachel Martin 29 37:01.1 2:28.9 6:00:10.9 6:39:41.0
7 20 Sara Delande 27 35:29.4 3:08.3 6:21:20.4 6:59:58.2
Female 30 to 34
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 12 Rachel Wasilewski 31 37:28.8 1:49.9 3:38:41.6 2:01.3 1:59:08.1 6:19:10.0
2 13 Kara Spera 31 34:44.2 3:25.4 3:47:42.2 3:22.0 2:04:11.0 6:33:25.0
3 17 Rosanna Dude 32 37:56.3 2:59.9 6:03:00.3 6:43:56.6
4 18 shaina schwartz 32 38:02.2 2:38.0 6:03:54.0 6:44:34.3
5 19 Jennilee McGowan 30 40:21.1 1:46.3 3:28:06.8 1:11.6 2:38:54.1 6:50:20.2
Female 35 to 39
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 15 Tami Carpentiere 38 45:41.2 1:28.7 3:35:16.0 4:16.1 2:15:23.1 6:42:05.2
2 16 Tammi Ballinger 36 37:54.9 3:39.6 3:29:38.0 3:50.3 2:28:38.0 6:43:41.0
Female 40 to 44
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 14 Joyce Parsons 44 36:19.4 1:02.1 3:22:14.6 1:18.1 2:09:43.5 6:10:37.9
2 16 Christen Sweeney 44 35:27.6 1:42.2 3:23:40.9 0:59.9 2:14:09.2 6:16:00.0
3 26 Kimberly Messa 42 41:04.8 1:39.1 3:34:40.9 4:34.6 2:24:42.8 6:46:42.4
4 27 Michelle Leonard 42 40:35.6 4:07.5 6:12:48.2 6:57:31.4
Female 45 to 49
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 19 Allison Lattanzio 46 41:19.4 3:33.4 2:54:59.1 38:09.3 2:12:48.6 6:30:50.0
2 21 lisa khan 45 45:55.4 5:59:04.5 6:45:00.0
3 22 michele turcotte 48 42:02.4 2:04.1 6:17:11.7 7:01:18.3
Female 50 to 54
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 17 Julie Geisler 50 43:56.3 3:04.7 3:57:21.8 2:37.0 2:28:37.0 7:15:37.0
2 18 Betty Fisk 53 56:31.8 3:33.6 6:52:54.5 7:53:00.0
Male Open Winners
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 1 Tim Tapply 38 25:44.1 0:40.5 2:26:20.4 0:46.1 1:16:18.8 4:09:50.2
2 2 Adam Kosmicki 29 27:57.5 0:36.1 2:24:20.9 0:37.0 1:16:41.5 4:10:13.1
3 3 Mike Barton 40 28:52.1 0:53.8 2:17:25.9 1:39.7 1:22:31.6 4:11:23.4
4 1 Chris Schulten 41 29:59.5 1:00.1 2:35:50.8 0:51.3 1:26:28.5 4:34:10.4
5 2 Stephen Judice 42 26:53.5 1:13.0 2:32:28.4 0:56.9 1:37:56.4 4:39:28.4
6 1 Sean McNeil 21 32:45.3 0:51.4 2:40:34.5 0:47.3 1:27:21.8 4:42:20.4
7 1 Doron Reuveni 46 29:34.8 1:13.4 2:40:21.1 0:45.8 1:32:56.9 4:44:52.1
8 1 Eric Tanner 50 32:47.6 0:55.0 2:38:07.2 1:25.2 1:36:27.5 4:49:42.7
9 3 James Harris 43 32:03.4 1:03.2 2:43:07.9 1:19.1 1:42:55.3 5:00:29.1
10 2 Joseph Sottile 38 28:25.6 0:55.4 2:44:49.5 0:49.3 1:45:35.6 5:00:35.7
11 3 Nathan Smith 36 26:44.8 2:42.9 2:46:36.6 1:38.4 1:52:46.2 5:10:29.1
12 2 josh kahan 48 33:26.5 1:24.9 2:49:57.9 1:07.7 1:47:39.7 5:13:37.0
13 3 Jonathan Hahn 44 32:44.0 0:56.3 2:49:03.6 1:00.8 1:50:18.4 5:14:03.3
14 2 Philip Rybecky 55 32:17.8 1:35.2 2:55:57.4 1:06.1 1:49:31.1 5:20:27.7
15 5 Pete Smith 32 29:53.7 1:40.3 2:49:17.6 3:34.8 2:00:32.9 5:24:59.6
16 3 john dao-tran 28 38:01.8 2:23.5 3:03:34.6 3:35.9 1:41:18.2 5:28:54.2
17 4 Justin Chen 24 35:45.0 2:38.9 3:10:30.8 2:44.1 1:41:29.1 5:33:08.1
18 3 Stephen McNeil 54 45:18.3 1:05.0 3:02:37.6 1:21.7 2:08:43.7 5:59:06.6
Male 14 and under
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 8 Unknown Partic. 315 45:12.0 1:24.6 3:38:55.3 2:16:28.0 6:42:00.0
Male 15 to 19
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 17 Kevin McNeil 18 50:14.5 1:20.1 3:27:50.2 4:16.1 2:16:48.3 6:40:29.4
2 21 Spencer Lambert 18 30:23.5 12:13.7 6:17:24.1 7:00:01.5
Male 20 to 24
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 5 Emmanuel Laganière 21 32:40.3 2:41.0 2:43:00.9 2:16.0 2:19:30.8 5:40:09.2
2 11 Tyler Hallenbeck 21 37:42.0 2:38.1 3:27:31.3 2:23.4 2:05:21.7 6:15:36.6
3 14 Stephen Carpenter 24 37:04.5 3:24.3 3:15:33.4 2:04.5 2:26:53.1 6:25:00.0
4 19 Ken Hallenbeck 22 49:01.9 3:18.1 5:53:37.1 6:45:57.2
Male 25 to 29
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 15 Royal Marty 26 38:15.4 1:41.8 3:16:20.5 2:09.2 2:30:22.9 6:28:50.0
2 18 Chris Johnson 27 42:35.4 3:48.6 5:58:46.3 6:45:10.3
3 22 Thomas Kerwin 26 34:05.0 3:11.0 6:28:21.6 7:05:37.7
Male 30 to 34
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 6 Timothy Daley 31 33:16.5 2:06.8 2:58:25.5 1:19.5 1:50:30.7 5:25:39.1
2 7 David Chiappetta, Jr. 30 30:59.5 4:01.4 3:07:49.4 1:12.6 1:45:07.3 5:29:10.3
3 7 Jeremy Huckins 30 27:44.4 1:13.0 2:51:13.2 1:25.6 2:13:09.6 5:34:45.9
4 14 R. Michael Orr 31 35:34.2 1:53.5 3:35:00.2 1:17.5 2:24:28.7 6:38:14.3
Male 35 to 39
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 5 Jeff Trail 36 26:53.3 1:03.3 2:47:13.1 1:12.5 1:48:16.6 5:04:39.0
2 5 Kenneth Abell 39 26:49.3 1:17.6 2:58:18.3 1:03.0 1:43:01.3 5:10:29.7
3 12 Kenneth Faltischek 39 30:37.8 1:06.4 2:58:14.0 0:55.0 1:59:24.5 5:30:17.8
4 8 Michael Posanka 37 34:50.7 2:22.2 2:54:47.8 1:59.4 1:59:22.4 5:33:22.8
5 9 Jason Williams 35 34:06.7 1:50.1 2:59:15.9 1:29.9 2:05:37.5 5:42:20.3
6 10 Jay Smith 35 34:58.6 2:43.7 3:05:40.2 1:16.2 2:03:36.5 5:48:15.4
7 23 Robert Davidson 39 47:19.5 3:07.6 3:18:15.0 2:13.4 2:25:27.9 6:36:23.5
8 25 Bryan Satter 39 39:32.9 2:42.2 3:35:46.7 5:53.3 2:14:56.3 6:38:51.7
Male 40 to 44
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 4 Alden Hall 43 36:56.7 2:52.1 3:00:42.2 1:56.8 1:25:34.3 5:08:02.2
2 6 Robert Strachan 42 34:19.8 1:23.8 2:58:31.8 0:57.9 1:36:30.3 5:11:43.8
3 8 Giovanni Zambotti 40 29:38.0 2:05.0 2:57:03.2 1:21.6 1:53:00.9 5:23:08.9
4 9 David Pelly 41 36:32.8 1:25.6 3:01:51.2 0:53.6 1:47:05.7 5:27:49.1
5 10 Jeff White 40 32:47.8 1:21.6 3:02:54.4 1:24.2 1:50:14.7 5:28:42.8
6 13 Doug Greisen 41 33:38.2 2:38.7 2:48:09.7 2:10.6 2:06:33.0 5:33:10.4
7 14 Thomas Miller 43 37:19.0 5:06.4 3:00:56.9 4:45.9 1:46:33.6 5:34:42.0
8 15 Mike Lewis 40 35:49.2 1:59.2 3:01:49.6 1:20.2 1:54:09.1 5:35:07.4
9 17 Ben Ellingson 42 33:51.6 2:27.1 3:12:47.1 2:20.9 1:46:53.0 5:38:19.9
10 18 Danny Weiss 40 26:21.9 1:16.6 3:02:35.9 1:13.5 2:08:28.6 5:39:56.7
11 7 Todd Kosha 44 32:58.2 2:23.8 3:02:49.9 2:18.2 2:01:11.8 5:41:42.0
12 19 John Yen 43 32:53.8 2:12.1 3:07:20.0 1:29.9 1:58:06.3 5:42:02.3
13 20 Eric Opdyke 41 35:18.8 3:23.1 3:09:38.9 2:33.2 2:19:26.7 6:10:21.0
14 21 Steve Carleton 43 33:29.2 2:38.1 3:14:08.4 3:07.1 2:20:37.0 6:14:00.0
15 22 Bryan Lyons 43 34:12.0 2:54.6 3:14:29.5 1:55.3 2:27:18.5 6:20:50.0
16 24 Randy Leach 43 32:46.8 1:19.8 2:48:53.2 36:28.9 2:38:15.8 6:37:44.8
17 28 Steve Squires 41 37:12.7 4:25.8 3:49:24.5 3:49.8 2:40:06.9 7:15:00.0
Male 45 to 49
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 4 Matt Leahy 47 35:53.6 2:50.8 2:56:34.8 1:26.6 1:42:55.0 5:19:41.0
2 5 Marc Shaponick 48 34:57.9 1:56.4 2:49:14.1 1:35.3 2:00:15.5 5:27:59.5
3 6 Mike Craig 46 34:04.8 2:06.8 2:59:36.3 1:55.0 1:56:53.1 5:34:36.2
4 8 Michael Goolkasian 49 27:30.5 2:56.1 3:02:08.2 2:30.2 2:08:23.8 5:43:28.9
5 9 Taddy Hall 46 33:44.8 4:03.6 3:20:49.7 6:04.5 1:44:41.4 5:49:24.2
6 13 Ken Madden 46 27:37.7 2:50.8 3:07:19.4 2:25.2 2:29:25.2 6:09:38.4
7 15 Paul Brennan 48 40:06.4 2:08.6 3:18:44.2 1:25.7 2:12:34.9 6:15:00.0
8 17 Tom Frost 47 47:29.7 3:05.2 3:08:42.2 2:23.9 2:16:28.7 6:18:10.0
9 18 Paul Meloan 46 42:39.7 3:07.8 3:17:38.2 2:08.3 2:14:25.7 6:20:00.0
10 20 Kevin West 46 35:04.1 3:01.9 3:31:25.5 6:01.9 2:24:56.3 6:40:29.8
Male 50 to 54
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 5 Robert Doolan 53 41:19.5 3:18.9 3:18:54.3 0:27.0 1:57:52.0 6:01:52.0
2 6 William Fish 50 33:43.3 2:50.9 3:08:12.2 2:56.2 2:18:51.3 6:06:34.2
3 9 Glenn Munkvold 51 36:51.3 5:06.1 3:31:56.4 5:57.5 2:18:34.1 6:38:25.7
4 14 Michael Foster 52 42:43.1 6:32.4 3:40:05.7 4:50.7 2:18:21.0 6:52:33.0
Male 55 to 59
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 4 Anthony Bridgewater 56 43:05.8 2:53.5 3:11:43.6 2:32.4 2:00:04.3 6:00:19.8
2 7 Glenn Young 56 29:48.4 1:27.8 3:13:22.8 1:24.6 2:34:06.2 6:20:10.0
3 10 Ronald R Ouellette 58 43:15.5 4:24.3 3:28:46.1 4:28.2 2:18:57.9 6:39:52.1
4 12 Kim Weiland 58 36:10.9 2:58.7 3:19:00.4 2:26.7 2:44:09.3 6:44:46.3
Male 60 to 64
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 16 David Salvas 63 46:08.6 4:28.2 3:49:23.1 2:29:00.0 7:09:00.0
Male 65 and over
Place Overall Plc Name Age Swim Time TA 1 Time Bike Time TA 2 Time Run Time Total Time
1 15 Neal Mcbain 66 44:15.3 2:56.1 2:54:11.4 35:36.6 2:37:56.5 6:54:56.2
email

Comments are closed.